Turystyczne Centrum InformacjiNový Jičín

Morový sloup a sousoší tančících sedláků

Na paměť velkého moru z roku 1680 byl uprostřed náměstí, na místě, kde se podle pověsti kupily hromady mrtvých, postaven morový sloup se sochou Panny Marie a svatými Janem Nepomuckým, Rochem, Floriánem a Janem Sarkandrem. Největší zvědavost turistů však vzbuzuje spící postava palermské poustevnice svaté Rosálie, která v jeskyni sní svůj nekonečný sen.

Známou památkou a lze říci, že i raritou Nového Jičína je kašna na centrálním Masarykově náměstí se sochami Tančících sedláků z roku 1929. Krčí se hned vedle dominantního morového sloupu. V minulosti byla kašna příčinou mnoha národnostních šarvátek. Důvodem bylo, že její autor Franz Barwig, který se narodil roku 1886 v Šenově u Nového Jičína, oblékl postavy do německého kravařského kroje. V době, kdy se mnozí obyvatelé Novojičínska hlásili k Sudetům, bylo sousoší důvodným trnem v oku. Nyní patří obě postavičky k nepsaným symbolům města.

Fotogaleria

Obrázek č.1
Obrázek č.2
Obrázek č.3
Obrázek č.4

TIC Nový Jičín

Adres

  • Masarykovo nám, 45/29
    Nový Jičín 74101
    Česká republika

  • Provozní doba NCNJ
  • Po – Pá: 8:00 – 17:00
  • So, Ne: 9:00 – 16:00
  • Svátky: 9:00 – 16:00

Mapa

Počasí Nový Jičín - Slunečno.cz

Moravskoslezský kraj Ten projekt był współfinansowany z budżetu Województwa Morawsko-Śląskiego w wysokości 20.000,- Kč, dotacja TIC w MSK na rok 2013.


Copyright 2021 © Informační centrum Nový Jičín. Autoři fotografií města jsou Ota Nepilý, Ladislav Šmitke, Lenka Malinová, Turistické informační centrum, webdesign RKIS.

powrót na górę strony