The Tourist Information CentreNový Jičín
Görlitz (Německo)

Görlitz (Německo)

Web města Görlitz

poloha: spolková země Sasko, Německo
počet obyvatel: 57 000
starosta: Siegfried Deinege
vzdálenost od Nového Jičína: 430 km
partnerství: od roku 1981
průmysl: strojírenský průmysl, výroba elektronických a optických přístrojů, stavební podniky
partnerská města: Nový Jičín – ČR, Wiesbaden – Německo, Zgorzelec – Polsko, Amiens – Francie, Molfetta – Itálie

Město Görlitz (česky Zhořelec) je nejvýchodnější město Německa na státní hranici s Polskem. Šesté největší město svobodného státu Sasko leží na horním toku Lužické Nisy s 57 000 obyvateli.

V rámci rozdělení měst po druhé světové válce byl Görlitz rozdělen na dvě části, a to polské Zgorzelec a německý Görlitz.

První doložená zmínka o městě je z roku 1071, okolo roku 1220 se začalo vyvíjet první městské osídlení. Městem začaly vést hlavní obchodní cesty, což pro město znamenalo větší důležitost i růst.

Görlitz je jedno z nejlépe zachovaných historických měst v Německu a nebyl ani za války příliš poškozen. V rozsáhlé historické části je asi 4 000 památkových objektů, hlavně měšťanských domů od 15. do 19. století. Z památek můžeme vyjmenovat majestátní a dominantní pozdně gotickou katedrálu Peterskirche. Nejstarší stavbou světského typu je Waidhaus z první pol. 12. století.

Nejzajímavější ulicí Görlitz je Neißstraße, na které se nachází takzvaný Biblický dům s pískovcovou fasádou, na níž jsou zachyceny výjevy ze Starého a Nového zákona. V těsné blízkosti se nachází dům, za jehož nádherným barokním průčelím se nachází jedna z nejstarších knihoven v Sasku, původně nejvyšší krajská vědecká knihovna.

Zážitek z nakupování nabízí obchodní dům na náměstí Demiani. Tento klenot ryzí secese, který v téměř nezměněné podobě přečkal dlouhá desetiletí plná změn, je charakteristický svým obrovským světlíkem a galerijně uspořádanými prodejními plochami.

V těsné blízkosti lze obdivovat také Schönhof, jednu z nejokázalejších budov ve městě, ve které byl dříve pivovar. Dnes je domovem Slezského muzea, ve kterém najdete umělecké řemeslo 17. - 19. století, řemeslné a průmyslové výrobky a umění z 19. a počátku 20. století. Nejen děti si zcela jistě najdou něco pro potěšení v görlitzském Muzeu hraček. Přes 4 000 hraček z Krušnohoří vás zavede do světa hraček od roku 1850 do současnosti.

Město je také častou volbou při hledání filmové kulisy. Například scéna před místní radnicí, s hodinami z roku 1524, vykouzlí na plátně čirou renesanci. Už v době NDR se zde znovu a znovu točily historické filmy a pohádky. Po převratu se Görlitz stal znovu Paříží 19. století a před nedávnem tady Brad Pitt s kolegy natáčel film „Hanebný pancharti“.

Görlitz je asi nejlepší místo na ochutnání slezské kuchyně. Nejznámější je zřejmě slezský Himmelreich z uzeného bůčku a sušeného ovoce podavaný s bramborovými knedlíky. Vyhlášené jsou také görlitské koláče.

V blízkosti městě se nachází Berzdorfské jezero, které vzniklo z původně hnědouhelného dolu Hagenwerder-Berzdorf, který byl zatopen vodou z Nisy pomocí potrubí a veřejnosti se nabízí jako gigantický sportovní areál s pestrou paletou aktivit.

 

Nejznámější akce:

 • Jazzové dny Görlitz (květen/červen)
 •  Altstadtfest – obdoba novojičínské městské slavnosti (srpen)
 •  Bachův festival (září)
   

Zajímavosti:

 • ve znaku má město slezskou orlici a českého lva, protože po velkou část své historie město nepatřilo k Německu, ale k českému království
 • v letech 1995 - 2016 mělo město tajemného mecenáše, který každoročně posílal milion marek pod podmínkou, že zůstane v anonymitě a zároveň musí být prostředky vynaloženy na rekonstrukci historického jádra města
 • narodil se zde např. Bartholomäus Scultetus - vynikající matematik a kartograf, Michael Ballack - fotbalista
   

Základní fráze:
Dobrý den/nashledanou - Guten Tag/Auf Wiedersehen
Kde je prosím Vás hotel/restaurace/nádraží? - Bitte, wo ist das Hotel/das Restaurant/der Bahnhof?
Rád bych si objednal .... - Ich möchte gern … bestellen.
Děkuji/Není zač - Danke/Nichts zu danken
Mluvíte anglicky/německy/francouzsky? - Sprechen Sie englisch/deutsch/französisch?
Jsem z České republiky/Nového Jičína - Ich komme aus der Tschechischen Republik/aus Neutitschein.

 

Propagační materiály:
Průvodce městem Görlitz – německy (pdf, 6 MB)
Průvodce městem Görlitz – anglicky (pdf, 2 MB)
Představení města Görlitz – něm/ang/cesky (pdf, 3 MB)

Plánek města Görltiz (pdf, 1 MB) 
Ubytování ve městě Görlitz – německy (pdf, 3 MB) 
Gorliwood – anglicky (pdf, 624 KB)

Cyklostezka Odra-Nisa (pdf, 1 MB) 
Cyklostezka Ondra-Nisa 2 (pdf, 561 KB)

 

 

 

Foto: Livia Kaiser

Photographic galleries

Obrázek č.1
Obrázek č.2
Obrázek č.3
Obrázek č.4
Obrázek č.5
Obrázek č.6
Obrázek č.7
Obrázek č.8
Obrázek č.9
Obrázek č.10
Obrázek č.11
Obrázek č.12
Obrázek č.13
Obrázek č.14
Obrázek č.15
Obrázek č.16
Obrázek č.17
Obrázek č.18
Obrázek č.19
Obrázek č.20
Obrázek č.21
Obrázek č.22
Obrázek č.23
Obrázek č.24

TIC Nový Jičín

Address

 • Masarykovo nám, 45/29
  Nový Jičín 74101
  Česká republika

Map

Počasí Nový Jičín - Slunečno.cz

Moravskoslezský kraj This project was co-financed by provision of 20,000 CZK from the budget of the Moravian-Silesian Region, support of TIC in the Moravian-Silesian Region for 2013.


Copyright 2019 © Informační centrum Nový Jičín. Autoři fotografií města jsou Ota Nepilý, Ladislav Šmitke, Lenka Malinová, Turistické informační centrum, webdesign RKIS.

Back up